Irvin D. Yalom: Lži na pohovce

25. června 2012 v 8:54 | Elysia |  Knihovna
Tuhle knihu, která nese podtitul ´Román o psychoterapii a psychoterapeutech´, jsem si na doporučení kamarádky objednala u Ježíška. A po přečtení ji musím doporučit zase dál. A nejen těm, co se o téma psychoterapie zajímají, ať už z jakéhokoli pohledu, ale i všem ostatním, protože její děj a osudy postav mohou být blízké komukoli.
Odvíjí se zde více příběhů různých lidí, které jsou ale nakonec navzájem propleteny, přesto za hlavního považuji doktora Ernesta Lashe, který se zprvu jako psychiatr zabýval spíše výzkumem na molekulární úrovni až ho jeden starší kolega přivedl právě k psychoterapii. Dozvídáme se tak o tom, co práce psychoterapeuta obnáší, ale také o osudech jeho pacientů a o tom že i on sám občas potřebuje poradit. Hlavní dějová linie pojednává o Ernestově pacientu Justinovi, který léta touží odejít od své dominantní manželky, to se mu ale nedaří ani s Ernestovou podporou a dokáže to až díky mladé přítelkyni. To Ernesta přivádí k otázce, co udělal špatně a zda-li mohl dělat něco jinak, když se mu nepodařilo svému pacientovi pomoci ani po pěti letech terapie, zatímco nějaká mladá holka to dokázala během pár týdnů. Navíc Justinova žena Carol, ačkoli sama není v manželství spokojená, nese odchod manžela jako zradu a vinu za to dává právě jeho terapeutovi a rozhodne se, že se mu pomstí tím, že k němu začne chodit a bude se ho snažit svést aby na něj následně mohla podat žalobu a zničit ho. Ernestovi jsou sezení s atraktivní Carol potěšením, ale snaží se je zvládat profesionálně, jestli se mu to podaří nechám otevřené...
Vedlejší linku pak tvoří příběh Ernestova supervizora doktora Marshala Streidera, který je nejen velmi ambiciózní, nekompromisní, odmítající jakékoli experimenty a neověřené postupy, ale i velmi ziskuchtivý a proto se nechá nalákat do pasti, kterou mu připraví jeden klient a příjde o spoustu peněz. Sám psychicky zhroucený z toho, jak mohl tak ošklivě naletět neví, kde má hledat pomoc, protože mu jeho hrdost nedovolí aby šel za některým ze svých kolegů.
Mimo tyhle dvě hlavní dějové linie se dočítáme o osudech dalších lidí, kteří jsou s výše jmenovanými postavami více či méně provázaní, ale hlavní podstatou celé knihy je ukázat svět psychoterapie. Že to nemusí být vždycky lehké pro terapeuty ani pro klienty, že nemusíte vždy potkat terapeuta, který vám sedne, ačkoli jinak může mít dobrou pověst. O tom, že i terapeuti jsou jen lidé a hlavně se zde objevuje téma morálky a etiky a polemizuje se o pravidlech, která by samozřejmě stanovená být měla, ale také že ne vždy je dobré se rigidně držet předpisů a zaběhlých metod.
Na závěr snad jen zmínka o autorovi, který je sám psychiatr a na kontě má již slušnou řádku knih beletristických i odborných, do kterých se asi časem taky pustím a vy můžete taky, pokud jsem vás aspoň trochu zaujala:).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivi Werwolfin Ivi Werwolfin | E-mail | Web | 25. června 2012 v 12:02 | Reagovat

Zaujímavé to bolo teda veľmi! Určite si niečo od autora pozriem, aj túto knihu by som rada zohnala... tak už poviem kamarátovi, čo chcem na Vianoce, keď stresuje, že nemá pre mňa darček :D

2 Elysia Elysia | 25. června 2012 v 21:01 | Reagovat

[1]: no jasne, knizek neni nikdy dost!:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama