George Orwel - 1984

4. prosince 2011 v 14:14 | Elysia |  Knihovna
Tahle kniha mě zaujala jako jedna z mála tzv. povinné četby, přesto jsem se k jejímu přečtění bůhvíproč dostala až teď. Respektive jsem ji četla už o prázdninách, ale zařazení sem do knihovny jsem jaksi pozapomněla.
Jde o tzv. antiutopistický román zasazený dějem do fiktivní Oceánie, která je jednou ze tří totalitních mocností vzniklých spojením původních světových států. Tyto tři útvary spolu udržují válečné vztahy, které se časo mění. Jednou je Oceánie ve válce s Eurasií a spojencem s Eastasií, za chvíli je to všechno naopak. Ale protože celému systému vládne a všechno řídí Velký bratr, který se nikdy nemýlí, je potřeba informace třeba i zpětně upravovat. To se děje na Ministerstvu pravdy, kde pracuje hlavní hrdina knihy, Winston Smith. Jeho úkolem je právě opravovat chyby v tisku, to znamená, že vyhledá například staré články o válce s tou či onou zemí a údaje upraví podle současné situace. Všechny důkazy o tom, že to kdysi bylo jinak se samozřejmě ničí a tak nikdo o neomylnosti Velkého bratra nemůže pochybovat. Velký Bratr taky všechno vidí. Všichni jsou neustále sedováni a pod dozorem ideopolicie, která bez milosti zničí každého, kdo se proviní ideozločinem. Ideozločin je jekýkoli prohřešek proti systému, Straně či Velkému bratru a může to být jen pouhá myšlenka, pochybnost, jedno slovo vyřčené ze spaní nebo i projev jakéhokoli citu, lásky, přátelství. Stejně tak jako bylo zakázáno veškeré umění nebo cokoli, co by připomínalo, že lidé dřív žili jinak.
Kromě ministerstva pravdy, systém řídí ještě Ministerstvo lásky, kde jsou vězněni a mučeni ideozločinci a Ministerstvo hojnosti, které řídí veškerou produkci, takže není divu, že je všeho nedostatek a zemi vládne chudoba.
Winston řadu let pracuje poctivě, bez otázek, tak jak si to Velký bratr přeje, ale časem ho začnou nahlodávat pochybnosti, vždyť on sám se podílí na vytváření lží. Chce najít pravdu o tom, jak lidé žili dříve, ale veškeré záznamy jsou pochopitelně zničené a oficiální pravda káže, že Strana tu byla už od prvopočátku a nikdy to nebylo jinak. Winston se stále častěji vypravuje mezi proléty, kteří tvoří sice většinovou, ale zároveň nejchudší část obyvatelstva. Proléti mají ponechánu určitou svobodu, protože jsou považováni za neškodný odpad společnosti. Najde zde také útočiště, kde se může setkávat s kolegyní Julií, do které se zamiluje a která sdílí jeho pochyby o neomylnosti Velkého bratra a správnosti jednání Strany. Společně začnou přemýšlet, jak z toho ven, jestli by se dal systém svrhnout a jak zjistit celou pravdu o historii světa. To ale netuší, že jsou celou dobu sledováni ideopolicií a tak se ocitnou na Ministerstvu lásky.
Nebudu psát jak to dopadlo, ať nechám trochu napětí pro ty, co to ještě nečetli, ale ono stejně nejde až tolik o ten příběh jako o myšlenky v knize vyřčené.
Ačkoli ji Orwel dokončil v roce 1949, nejděsivější na tom všem je, že je i dnes velice aktuální. Celková myšlenka absolutní kontroly nad vším lidským jednáním, vševidoucí oko Velkého bratra, nesmyslnost válek, které slouží jen k tomu aby bylo obyvatelstvo zastrašováno, by se nemohla společnost vyvíjet a aby se tak snáze vláda udržela u moci, to jsou věci, které se nás týkají a straší nás i dnes. Co je celá EU jiného než právě taková Oceánie v zárodku? Snaha pár jedinců všechno řídit, mít absolutní moc všechno kontrolovat. Co je jiného USA? Čím se liší Čína, Severní Korea, Rusko? Možná nemáme obrazovky, které by nás sledovaly čtyřiadvacet hodin denně v bytech, ale přinejmenším k takovému světu směřujeme. Nefandím zrovna nějak konspiračním teoriím, ale o neoprávněném odposlouchávání toho bylo napsáno dost. Stejně jako každé vaše slovo vyřčené na facebooku či kdekoli jinde na internetu může být snadno použito proti vám. A co cenzura internetu? Děsivé, kam až by to všechno mohlo dojít, nemyslíte? Co když i pro nás jednou budou plati hesla:

Válka je mír
Svoboda je otroctví
Nevědomost je síla

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 9. prosince 2011 v 22:50 | Reagovat

Četl jsem, dobře že ty komunismus z Česka zmizel... i když pár jich tu ještě máme. ;-)

2 Matt Foxiss Matt Foxiss | Web | 17. prosince 2011 v 9:46 | Reagovat

Orwell má skvelé diela, odporúčam ti ešte prečítať si Zvieraciu farmu. Jeho knihy mám rád, ako aj od ďalších jemu podobných, napríklad aj od Hellera či Solženicyna.

3 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 19. prosince 2011 v 16:51 | Reagovat

Na prozkoumání Orwella mám už delší dobu spadeno.
A EU není nic než jen totalita skrytá za tváří demokracie a vzájemné pomoci. Tak jak pískají v Bruselu, to se musí udělat ve všech 27 státech.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama