Bram Stoker - Dracula

3. července 2011 v 13:54 | Elysia |  Knihovna

V poslední době jsou, asi především díky Twilightu, upíři hodně in. Kdekterá náctiletá dívčina po večerech sní, že se do ní zamiluje bledý mladík s ostrýma zubama. Když ale pominu tento fenomén jako součást dnešní módy, upíři lidi fascinovali snad odjakživa a tak si vykládali nejrůznější historky o krevsajících zrůdách ovládaných samotným ďáblem. Bram Stoker nebyl sice první koho napadlo se tohoto tématu chytit a literárně zpracovat, zato se mu povedlo proslavit se natolik, že jeho dílo je dodnes inspirací nejen filmovým tvůrcům.


Děj snad jen ve zkratce protože je docela dobře znám, ale protože i některá filmová zpracování se liší a přiznejme si to, lidi dnes spíš kouknou na film než aby četli, úplně vynechat ho nemůžu.
Jonathan Harker je mladý právník, který odjíždí do Transylvánie na pozvání hraběte Draculy, aby mu pomohl s obchodními věcmi kolem koupi domu v Londýně. Za svého pobytu na strašidelném zámku zjišťuje kdo Dracula vlastně je a že nemá v úmyslu umožnit mu návrat domů. Přesto se mu podaří uprchnout, ale než se dostane zpět do Anglie, hrabě už má náskok a začíná se ve svém novém domově pěkně zabydlovat. Obětí se mu stane slečna Lucy, která je shodou okolností přítelkyní Miny, Jonathanovy snoubenky. Přes veškerou snahu Lucyiných strážců, se jim nepodaří ji uchránit od zlého konce. Jediný kdo však tuší, co bylo skutečnou příčinou smrti slečny Lucy je profesor Van Helsing, který ví, že Lucyinou smrtí všechno neskončilo. Prvním nesnadným úkolem je přesvědčit ostatní o tom, že je nezbytné nyní nemrtvé Lucy umožnit spásu její duše. Když se i ostatní setkají s Lucy v její nové podobě, nikdo už slova Van Helsinga nezpochybňuje a všichni vědí, co je potřeba vykonat. Kůl v srdci a uťatá hlava sice zajistí Lucy věčný klid, ale skutečný hon na netvora teprve začíná. Van Helsingovi a jeho přátelům se podaří vypátrat spojitost mezi osudem Lucy a zážitkem Jonathana Harkera z Transylvánie, proto se s ním a s jeho ženou Minou spojí a společně začnou vymýšlet plán na zničení netvora. Po několika menších nezdarech se jim podaří jej vyhnat z Londýna a hrabě prchá do své rodné země. Oni však vědí, že ho nemohou nechat utéci, ale že musejí dokončit, co začali, protože jen tak mohou zachránit paní Minu, která se rukou hraběte stala nečistou a mnoho nechybělo k její záhubě. Po dlouhé honičce se jim nakonec podaří na poslední chvíli hraběte dostihnout a jednou provždy jej zneškodnit.
To by byl tak ve zkratce základní děj, samozřejmě se v knize objevují i vedlejší dějové linie, ale to není tak podstatné. A můj dojem? Určitě stojí za to si to přečíst, zvlášť pakliže patříte-li mezi upírofily a určitě to bude kvalitnější než ona v začátku článku zmiňovaná sága. Celá kniha je psána formou deníkových zápisů, což je jistým ozvláštněním, jen musíte trochu dávat pozor z čí pozice se zrovna situace popisuje. Některé pasáže byly na můj vkus trochu až moc rozvláčně a zdlouhavě popisované, naštěstí ne až tak, že by začaly nudit. Celkově mě to ale bavilo a můžu ji vřele doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nebožka Nebožka | Web | 9. července 2011 v 14:55 | Reagovat

Dovolím si ještě citaci citace v díle (ano, tak, není to překlep:D):
Denn die Toten reiten schnell.
. . . což byla reakce kohosi na kočár hraběte Draculy:)
Jinak, taky jsem to četla, byla jsem tím nadšená. Draculův příběh jsem tehdy neznala, takže jsem byla napnutá až do konce. Asi si to přečtu ještě jednou, protentokrát v originále.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama