Quentin Tarantino

6. ledna 2011 v 15:51 | Elysia |  Filmy a seriály
Jelikož jsem zrovna včera dokoukala Hanebný parchanty, což byl poslední nejen natočený ale i mnou shlédnutý režíjní kousek drahého Quentina, rozhodla jsem se mu tu věnovat jeden článek hromadně shrnující, recenzující a kritizující jeho tvorbu, který ale, a to vás upozorňuji předem, bude silně subjektivní a zaujatý:).My best friend´s birthday (1987)
mbfb

Tenhle Quentinův první filmový pokus jsem viděla teprv před nedávnem, spíš jen tak pro úplnost jakožto věrný fanoušek. Je to jen 36 minutové torzo filmu, který točil asi 3 roky na vlastní pěst, protože se žádnýmu studiu nezdál scénář dost dobrej. A to nebyla jediná smůla, protože půlka filmu nakonec shořela při požáru studia, kde měl film připravený k sestříhání.
Dějově jde o komediální příběh tragickýho kluka, kterej přišel o práci i holku, ale protože bude mít narozeniny jeho kámoš mu naplánuje oslavu, objedná prostitutku a všechno, přes usilovnou a dobře míněnou kamarádovu pomoc, směřuje k jedné velké katastrofě. No a v momentě, kdy vás zrovna začne zajímat, jak to asi bude pokračovat uběhne oněch 36 minut a máte po zábavě.
Zhodnocení: Už tady je jasně cítit Tarantinův specifický filmový um, nicméně je to asi vhodný jen pro fanoušky k doplnění náhledu na jeho celkovou tvorbu.Gauneři (1992)
g

O čem tak asi může být film s názvem Gauneři? Kdo hádá, že asi o gaunerech, má bludišťáka a já mu pomyslně třesu pravicí a obdivuji jeho postřeh a důvpit. A co jsou tihle gauneři zač? Parta těch nejostřejších týpků, které dal dohromady velkej boss speciálně jen kvůli jedné "prácičce". Oni sami se navzájem neznají, mají vymyšlená jména a nesmí o svém soukromí navzájem mluvit, aby se v případě dopadení jednoho nemohlo stát, že práskne celej zbytek grupy. Přes všechna tahle jistě moudrá opatření se něco podělá a při oné akci, se během chvíle odevšad vynoří spousta poldů. Někteří z gaunerů to odnesou hned na místě, jiným se podaří dostat na smluvené místo setkání ve starém skladě, kde ovšem vyvstává základní otázka, kdo je zradil a další problém, co udělat s postřeleným kolegou. Nastává vzájemné obviňování, atmosféra houstne a když dorazí poslední přeživší navíc s jedním uneseným poldou, krvavá řež může pokračovat.
Zhodnocení: Na to, že tohle je, když nepočítám předchozí, první oficiální Tarantinův počin, je to prostě kurevsky dobrý a jinak se to prostě ani říct nedá. Doporučuju.


Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)
pulp

Tak tady zřejmě zareagují i nefanoušci, protože přece, kdo by neznal Pulp Fiction? Dějovou rozštěpenost sice používá už od začátku své tvorby avšak tady se projeví naplno. Několik příběhů, několik vzájemně propletených životních osudů, dva zabijáci, jeden šéf a jeho žena, co se předávkuje, boxer, co šéfa neposlechne, ale dluh si smaže tím, že mu doslova zachrání prdel a dva zlodějíčci, co si pro loupež vyberou zrovna tu nejnevhodnější chvíli a restauraci..
Zhodnoceni: Kultovní záležitost. Miluju Travoltu a Bruce Willise. Miluju tenhle film a jeho hlášky. Tečka.
Čtyři pokoje (1995)
4p

Ted je první den v práci jakožto hotelový poskok. Tenhle první den mu poskytne při návštěvě 4 pokojů 4 různé zážitky a to docela zážitky nevšední. 4 pokoje, 4 různé skupiny hostů, 4 zápletky a kromě toho, že se ke všemu připlete Ted, naprosto žádná spojitost. Komedie, od které jsem čekala víc. Možná proto, že sem neznala jeden fakt a to, že tak jako bylo všechno čtyřikrát, tak i film točili 4 režiséři. Každej jeden pokoj, každej jednu historku. A v tom byl ten kámen úrazu. Nejdřív jsem na to totiž nevěřícně zírala a pořád přemýšlela, co tím chtěl asi autor říct a kam to směřuje a jak je možný, že po docela fádní první polovině přišla ta druhá, lepší, která mi konečně dávala to, co jsem čekala. Jak sem si později přečetla, tu lepší půlku mají na svědomí Tarantino a Rodriguez. Jména zbylých dvou pánů už si nepamatuju a je to pro ně možná lepší.
Zhodnocení: Celkově film nebyl tak oslnivej jak jsem čekala a jako celek bych ho hodnotila tak na 60%. Kdybych ho měla rozebrat na části, podle autora, byla by to už řeč jiná. Každopádně, pokud nejste fanda, nedoporučuju jako nějak extra dechberoucí podívanou, jinak si ale osobně myslím, že i pro tu jednu půlku to stojí za to vidět aspoň jednou, když zrovna nebudete mít nic jiného lepšího na práci.


Jackie Brown (1997)
jackie

Jackie Brownová je letuška, co si přivydělává pašováním drog. Chytnou ji sice policajti, ale logicky jim nejde o ni, protože je jen malou rybou, ale slíbí jí svobodu, když jim pomůže dopadnout hlavního bosse. Jackie je ale chytrá ženská a jen tak se nedá zastrašit, takže vymyslí plán, jak přelstít šéfa i poldy a zmizet i s velkým balíkem peněz sama..
Zhodnocení: Jako velké plus musím označit ten naprosto geniální plán, jak všechny ochcat, čili co se dějové linie týče, nemůžu tomu vytknout naprosto nic. Druhou věcí, co musím pochválit je, že to není úplně typickej tarantinovskej krvák, ale zaměřuje se víc na osudy, pocity a vztahy postav. Nemůžu říct, že to je lepší, ale jiné a stejně dobré, zkrátka taková osvěžující změna vytrhávájící z předsudkového stereotypu. Co mi ale trochu vadilo, byla délka filmu. Tarantino se sice nikdy nějak časově neomezuje, což mu bývá taky často vytýkáno, ale tohle je asi jedinej film, u kterýho to vadilo i mě. Přišlo mi to všechno strašně zbytečně natažený a dívat se, s trochou nadsázky řečeno, jak Jackie půl hodiny jen sedí a kouří není úplně to, co by udržovalo mou pozornost.


Kill Bill a Kill Bill 2 (2003, 2004)
kill

Další kult, který asi netřeba příliš dlouze představovat, protože je málo těch, kdo příběh mstící se Nevěsty nezná. A tak jen v krátkosti, pro těch pár, co zatím neviděli...Když se členka elitního zabijáckýho týmu rozhodne odejít a začít žít normální život, není to vůbec jednoduché, zvlášť, když utíká od šéfa, co je zárověň jejím milencem..ukáže se, že ve skrývání není tak dobrá jako v zabíjení a proto se den její svatby, který má znamenat začátek nového života, stane naopak dnem krvavého pobití všech svatebčanů včetně nevěsty...nikdo nepřežil..nebo to tak aspoň  zprvu vypadá. Nevěsta se po 5ti letech probere z komatu a rozhodne se pomstít...naneštěstí pro její nepřátele, umění zabíjet se nazapomíná..
Zhodocení: Když se řekne Tarantino, polovina lidí odpoví Pulp Fiction, druhá Kill Bill. Tady není co řešit. Když o tom tak píšu, začínám mít nutkání se na to zase podívat...a vám, pokud jste tak ještě neučinili, to doporučuju taky, protože, navzdory tomu, co si hodně lidí myslí, není to jen o spoustách krve, ačkoli ty k tomu samozřejmě taky patří:D.


Sin City - město hříchu (2005)
sin

Sin City je drsné město ovládané zlem, korupcí a násilím, ale i v takovém prostědí se najde ojediněle ryzí charakter a láska. Filmové zpracování několika komixových příběhů Franka Millera si nemohla vzít do rukou lepší dvojice než Tarantino-Rodriguez. Ačkoli obecné hodnocení je dosti vysoké, je Sin City právě tím filmem, který rozděluje populaci na dva nesmořitelné tábory. Buď se vám líbí nebo ne. Já patřím do toho prvního.Grindhouse: Auto zabiják (2007)
auto

O druhé půlce projektu Grindhouse jsem už psala TADY. Tarantinovo Auto zabiják sleduje příběh jednoho vyšinutýho magora, co má rád hezký holky, ovšem tak trochu zvrhlým zbůsobem, protože největší potěšení je pro něj ty krásky vraždit. Osudovým se mu však stane setkání s trojicí holek, který nejsou rozhodně žádný křehký květinky a dají to jemu i jeho autu pořádně sežrat.
Zhodnocení: Nebylo to špatný, ovšem původní záměr pozvednout béčkovej krvák do výšin se nekonal. Planeta teror svůj záměr podle mě splnila o 100% líp.Zabijácký auto teda rozhodně nepatří mezi Tarantinovy největší pecky, na druhou stranu pár lidí, co jinak Tarantina nemusí naopak "auto" berou jako jeho lepší kousek. No tak si vyberte. Je to stejně všechno strašně individuální a subjektivní.

Hanebný parchanti (2009)
parchanti

Tak se konečně dostáváme na, doufám, že jen prozatímní, konec Tarantinovy filmové tvorby. Děj Hanebných parchantů se odehrává za 2. sv. války ve Francii a proplétá osudy židovské dívky, která jako jediná unikla při masakru její rodiny, důstojníka Hanse Landy, zvaného lovec Židů a mezi Němci obávané skupiny amerických vojáků známé jako parchanti.
Zhodnocení: Odklon od mafiánského prostředí a přesun z podsvětí do reálné doby 2. světové války bylo určitě dobrým tahem. Tarantino se tak neopakuje a jeho ač typicky krvavá a ukecaná tvorba získává s novým prostědím také nový rozměr. Pravdou je, že první polovina mi přišla tak trochu nudná, ta druhá a hlavně pak závěr filmu to vynahradil, protože jsem celou dobu čekala, jestli se podrží historie nebo jí nakope zadek a z reálného základu udělá svou vlastní verzi konce války. Jak to ale dopadlo a jestli se vám to bude líbit tak jako mě, si už ale musíte zjistit sami:).

O tom, že je Quentin tak trochu vyšinutec jistě není pochyb, ale jeho filmy já prostě žeru, což mě, když o tom tak přemýšlím, nejspíš taky řadí mezi vyšinutce, nicméně doufám, že mě i mě podobné nenechá příliš dlouho čekat na další porci svého jedinečného a svérázného humoru, litrů krve, násilí a sprostých výrazů a vůbec všechno, co k tomu patří aby to bylo jaksepatří tarantinovské.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama