Červen 2010

Fotka z tabla

24. června 2010 v 15:53 | Elysia |  Foto
Vyhrabala sem fotku, co sem měla na tablu, (měli sme tenkrát včechno od plesu, přes poslední zvonění až po ty fotky v mafiánským stylu) a jelikož si myslím, že na ní nevypadám úplně nejhůř, tak vám ukážu, jak sem vypadala před čtyřma (páni to už je fakt tak dlouho?:O) rokama...

Osudový dotek

21. června 2010 v 12:45 | Elysia |  Filmy a seriály
Nějak se mi zachtělo psát, tak přidám ještě jeden film. Osudový dotek (v originále The butterfly effect) se mě opravdu osudově dotkl a hned se zařadil mezi jeden z nejlepších filmů, co jsem v poslední době viděla. Je to sci-fi thriller na téma "proč není dobré hrát si na pána času". Hlavním hrdinou je Evan Treborn (Ashton Kutcher), který v dětství zažije hodně zlých chvil a dějí se mu podivné věci, občas totiž ztratí paměť a ani doktor neví, čím je to způsobeno, proto Evanovi doporučí aby si psal deníky. Když Evan dospěje a náhodou se do jednoho deníku začte, zjistí, že se s ním děje něco podivného a že prostřednictvím těchto vzpomínek vepsaných do notesu se může přesunout v čase, vrátit se právě do těch krizových chvil a pokusit se je napravit. Problém je v tom, že ani při tom nejlepším úmyslu se nikdy nepovede vše tak, jak by mělo. Každá pozměněná budoucnost je pak pro někoho možná lepší, pro jiné už to zase ale platit nemusí a každý nový pokus se zdá být pořád horší...
Ústřední téma cestování v čase a myšlenka změny maličkosti s dalekosáhlými důsledky sice není ve filmovém světe nic převratného nicméně celková atmosféra filmu, příběh Evana a jeho přátel, zpracování i hudba, to vše dohromady na mě udělalo dost slušnej dojem. Takže až nebudete vědět co s časem, zkuste se dotknout osudu:).
osudovy dotek

Hugh Laurie - Obchodník se smrtí

21. června 2010 v 12:15 | Elysia |  Knihovna
Včera jsem si ani nevím proč vzpomněla na knížku, kterou jsem četla už nejmíň před půl rokem a teď koukám, že ji tu nemám, abych ji doporučila i vám. Hugha Laurieho znají snad všichni a pokud vám to jméno opravdu nic neříká, Dr. House už určitě ano. Ale Hugh Laurie není jen doktor House nebo herec, je to taky zpěvák, hudebník a spisovatel. A právě jeho knihu nesoucí název Obchodník se smrtí vám chci představit. Hlavním hrdinou tohohle thrilleru je bývalý voják Thomas Lang, který se nyní živí jako bodyguard. Jednoho dne ale dostane nabídku na nájemnou vraždu, což odmítne a navíc se rozhodne onu obět varovat. Tím se ale zaplete do mnohem větších potíží než by si zprvu dokázal vůbec představit. Špioni, terorosti, CIA..dá se ale někomu z nich vůbec věřit?
Tuhle bez mála čtyři sta stránkovou knihu jsem přečetla během pár dní a ne zrovna proto, že bych neměla co dělat, ale proto, že mě opravdu vtáhla do děje a já se pokaždý nemohla dočkat až budu pokračovat. Poutavý příběh, kterej je ovšem ale potřeba dost pozorně sledovat, protože aspoň mě občas dělalo problém se trochu ve všech těch jménech zorientovat, však není to jediný, co mě na tom bavilo. Sama postava hlavního hrdiny je totiž taková typicky housovská a já ten jeho humor prostě miluju. Na závěr můžu říct jen: Pokud jste ještě nečetli, přečtěte si to!:)
obchodnik se smrti

Jahodník obecný

10. června 2010 v 14:01 | Elysia |  Bylinářka
Jahodník obecný - Fragaria vesca L.
jahodnik

Sběr a sušení:
Sbíráme mladé listy v období květu, čili od května do září. Sušíme dobře rozprostřené ve stínu při teplotě do 50 °C. Skladujeme v suchu v dobře uzavřené nádobě a ve tmě.

Účinky a užití:
Má mírně svíravé a protizánětlivé účinky, proto se používá při střevních zánětech, průjmech a chorobách ledvin včetně ledvinových kamenů jako odvar (asi 3g listů na 2 šálky vody, mírně povařit). Díky obsahu vitaminu C, lze pít i jako chutný čaj na jehož přípravu stačí nálev z jedné polévkové lžíce na sklenici vody. Možno kombinovat s listy maliníku či ostružiníku. Lze užívat i zevně jako obklady na krvácející rány, hemoroidy a záněty a jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, kde se navíc ještě projeví i dezodorační účinek.

Pozn.: Možno sbírat i plody, které mají navíc příznivé účinky při vysokém krevním tlaku, dně a revmatismu.
Pozor! Účinné jsou pouze lesní jahody, listy domácích pěstovaných odrůd jsou bezcenné.

Božíííí :D

9. června 2010 v 20:48 | Elysia |  Blbůstky a cypoviny
Nemůžu se nepodělit:D