Květen 2010

Vztahy

30. května 2010 v 21:52 | Elysia |  Den za dnem
Vztahy. Složitá kapitola. Ale proč? Proč musí být vždycky všechno tak složitý a komplikovaný? Proč aspoň jednou nemůže něco probíhat k uspokojení všech zúčastněných? Proč? Protože vztahy jsou složitá věc. Tím se mi jaksi uzavřel myšlenkovej kruh, ale co tím chtěl vlastně básník říct? Že ho štve, že když už je šťastnej, že je zamilován, musí mu tu radost samozřejmě kazit to, že ne všichni to berou dobře a přichází o kamarády, protože kamarádi byli taky zamilovaní, ovšem neopětovaně a tak se samozřejmě ze štěstí nás dvou nemůžou radovat. Chápu je, chápu, že to bolí...ale i mě bolí, že takhle blbě přicházím o fajn lidi, ale JEHO se vzdát taky nechci. Čistě racionálně by za to ten vztah nestál, když nikdo neví, jestli to třeba za měsíc bude pořád tak super nebo se to prostě vytratí tak rychle jako to přišlo. Bylo by logické si radši zachovat přátelství, protože to má větší šanci vydržet a vydržet dýl. Jenomže! láska není rozumová záležitost, v tom mi asi nikdo nebude odporovat a tak se budu snažit o obojí, i když nevím nakolik budu úspěšná...doufám jen, že nakonec nepříjdu o všechno, ale život je risk a já jsem se rozhodla vsadit na tu rizikovější kartu (větší vzrůšo ne?:D), tak mi držte palce, ať to úplně všechno ještě víc nepohnojím nebo byste pak museli číst depresivně-vztekle laděné články o tom, jak su blbá a že život je svině a to přece nechcete, že?:D

No tak jak to tak po sobě čtu, nevím, jestli je úplně zřejmé o co přesně jde, ale tak, pokud chápete a máte podobnou zkušenost, pište, zajímají mě vaše názory a zkušenosti:).

Hluchavka bílá

30. května 2010 v 21:15 | Elysia |  Bylinářka
Takže jsem si na vás konečně udělala čas, milánkové, a můžu odstartovat rubriku o bylinkách, když jste si ji tak přáli:). Začneme zlehka hluchavkou, protože tu pozná každý a taky je snadno k nalezení. Takže jedem...

Hluchavka bílá - Lamium album L.
hluchavka


Sběr a sušení:
Sbíráme květ, respektive květní koruny (čili jen to bílé:)) po celou dobu květu, což je asi od května až do srpna. Při sběru dbáme na to, abychom je příliš nepomačkali a aby se květy nezapařily (lépe tedy sbírat za suchého počasí). Sušíme rychle ve stínu ve slabé vrstvě při teplotě do 35 stupňů. Jsou náchylné na zvlhnutí, přičemž hnědnou a stávají se bezcenné. Po usušení skladujeme v dobře uzavřené nádobě ve tmě a samozřejmě se opět vyhneme vlhku.
Pozn.: sbíráme jen bílé květy, žluté a fialové jsou k ničemu
hluchavka


Účinky a užití:
Má účinky protizánětlivé, prokrvující, močopudné, usnadňuje odkašlávání, má příznivý účinek na trávení a při menstruačních potížích.
Užívá se vnitřně i zevně jako nálev který připravíme přelitím horkou vodou v množství asi 2-3 čajové lžičky na šálek. Vnitřně takto užíváme několikrát denně při zánětech horních cest dýchacích a chronické bronchitidě, při menstruačních obtížích dvakrát denně. Zevně se používá k obkladům při ekzémech, hemoroidech, zánětlivých a mokvajících ranách.
Pozn.: přestože nejsou známy nežádoucí účinky, nedoporučuje se užívat dlouhodobě či nadměrně.

I think I´m dumb...or maybe just happy

26. května 2010 v 14:26 | Elysia |  Den za dnem
Mí drazí, úžasní čtenáři, kteří se sem vracíte přesto, že tu nic nového stále nepřibývá, doufám, že to takhle ještě chvíli vydržíte, protože za a) pořád nemám čas a za b) mám teď úplně jiné myšlenky. Ve škole se to kupí, další zkouška už je sice za mnou a dnes bych i čas (a dokonce i chuť) měla, kdybych ovšem já blbá nezapomněla, že tu esej, kterou už tak dlouho odkládám, musím mít už na zítra, takže ze sebe budu sice potit písmenka, ale bohužel ne pro vás. A co se mých volnočasových aktivit týče, ty se přesunuly a zaměřily na jednu milou osobu...ano sice, jsem s tím vůbec nepočítala a taky to bylo to poslední, co bych si přála, zkrátka jsem si chtěla dát na nějakou dobu od chlapů pokoj, ale jak už jistě správně tušíte, Amorovy šípy mají nevyzpytatelné cesty a i mě jeden z nich zasáhl a já si teď připadám jak malá puberťačka, přitrouble se usmívám i když zdánlivě nemám proč, dělám chyby a nesoustředím se, racionální myšlení odešlo na dovolenou a všechno mi je tak nějak jedno, protože je mi prostě krásně:). Zamilovaní jistě chápou...
No ale abych tu jen tak zbytečně neplácala (ano, je to článek o ničem a jde jen o vykřičení mé radosti do světa), půjdu si radši přečíst něco málo o psychoterapiích a pustím se do té eseje. A kdyby mi náhodou zbylo trochu času, mám v hlavě pár nápadů i na nějaký smysluplnější článek.

Jo málem bych zapomněla! Děkuji za kladné ohlasy na bylinkářskou rubriku. Určitě bude, snad se do toho pustím už tento víkend:).

Konečně jsem se k tomu dostala:)

9. května 2010 v 11:57 | Elysia |  Den za dnem
Takže díky, navzdory předpovědím, pěknému počasí a tomu, že jsem byla pozvána na procházku do lesa, jsem konečně využila příležitosti, sbalila košík a moje "výpisky" z chytrých bylinářských knih a natrhala trochu toho léčivýho plevele:D. Ale byl to docela boj. Ušli jsme slušnou štreku a ono pořád nikde nic nerostlo.. až jsem z toho začínala být zoufalá, protože ani na místech, o kterých jsem věděla, že tam rostou např. plicníky, letos nebyl ani jeden. Nakonec se ale poštěstilo a při návratu, samozřejmě jinou cestou, jsme pak narazili hned na několik druhů, které jsem celou dobu tak nedočkavě vyhlížela po okolí. Takže se mi teď v pokoji suší kostival, kontryhel, listy jahodníku, hluchavky a dokonce i ty plicníky:). Pro začátek to není špatný. Přemýšlím teď, že si založím novou rubriku a budu tam prezentovat jednotlivé léčivky, čímž si i sama aspoň trochu víc zapamatuju na co a jak se používají, protože přece jen nejsu googl a nevím všechno a taky s tím teprve začínám. Což je taky výzva pro ty, kteří se třeba bylinkaření věnují delší dobu, aby mě popřípadě opravili, kdybych někde psala nějaké bláboly (což ovšem doufám nebudu) a taky uvítám každou radu od starších a zkušenějších:).
bylinářka:D
Tak a až na mě příjde ňáká nemoc, tak s ní zatočím:D

A tak my si tady žijem...

5. května 2010 v 21:57 | Elysia |  Den za dnem
Ahojte lidi!
Vzhledem k tomu, že jsem včera udělala tu nejhorší zkoušku z letního semestru, tak teď snad budu mít zas o kapku víc času. Jenomže to pořád neznamená, že ho budu trávit tady, i když se budu snažit aspoň občas sem zaskočit a aspoň se podívat k vám. Teda já to občas omrkla i předtím, ale na komentáře jsem už čas neměla, čímž se vám tímto omlouvám a slibuji, že se to pokusím napravit:).
Každopádně ale nepíšu, abych se vám jen pochlubila zkouškou, ale měla jsem tak celkově potřebu napsat aspoň stručně, co se se mnou a kolem mě poslední dobou děje.
Největší změnou je prodělaný rozchod, který nebyl zrovna tím nejlehčím rozhodnutím v životě, ale asi to tak mělo být. Podrobnosti psát nebudu, to je přece jen trochu soukromé. Důležité je, že jsem teď tak trochu víc pořád někde v tahu, takže nejen učení mě vzdaluje od psaní článků, které by stejně asi nebyly nic moc, když jsem poslední dobou pořád tak trochu mimo a myšlenkama někde v háji:). Nevím, jestli je to tím jarem nebo co, ale mám teď jaksi víc energie a dělám věci, co už jsem dlouho nedělala a tak vůbec se raduju ze života, že bych to přála každýmu z vás. Jen na některé věci mi času příliš nezbývá. Třeba mě štve, že moje plánované bylinkaření, na které jsem se tolik tešila zatím nezačalo a to už je na sběr některých rostlin pozdě. Je to totiž dost komplikovaný, když mám čas, tak prší a nemůžu a když je hezky a šlo by to, tak zas nemám čas:(. Nezbývá než snížit nároky, všechno se prostě stihnout nedá:(. Aspoň ale zas stíhám jiné věci, které mě těší, o těch se ale rozepisovat taky nebudu, to by bylo na hodně dlouho nejspíš a já pořád nemám zrovna psavou....chtěla jsem ještě neco, ale moje paměť už taky není co bývala:D, takže se s vámi pro tuto chvíli opět rozloučím, ale doufám, že ne moc na dlouho.
Mějte se všichni co nejlíp a užívejte si jara, i když nám posledních pár dní počasí zrovna moc nepřeje...:).