Řbitov zviřátek

6. července 2009 v 23:48 | Elysia |  Stephen King
Řbitov zviřátek (Pet sematary (1983)) je jedna z nejuznávanějších a nejopěvovanějších knih Stephena Kinga. Není divu, je fakt skvělá. Znáte ty pocity, který máte po shlédnutí nějakýho dobrýho hororu? Bojíte se otočit, že za vámi bude někdo (nebo něco) stát, bojíte se jít v noci potmě na záchod, máte ten pocit stísněnosti, že nejste v místnosti sami a večer v posteli se snažíte co nejvíc schoulit pod peřinu. Tak přesně tyhle pocity vás neminou ani při a po přečtení této knihy. A o čem vlastně je? Jen stručně, abych neprozradila zbytečně moc...Hlavní postavou je doktor Creed, který se se svou rodinou přestěhuje do nového domu, kde všechno vypadá ideálně, pozná nového fajn souseda, má novou práci..Potíž nastává ve chvíli, kdy manželka s dětmi odjede na pár dní k rodičům a kocoura jeho dcery v té době najde jeho soused přejetého. Zavolá Creedovi a řekne mu podivnou, věc a to, že by měl kocoura pohřbít na starém indiánském pohřebišti. Creed neví sice proč, ale udělá to. Druhý den, se kocour vrátí, vypadá to nejdřív neuvěřitelně, pak má radost, že nemusí dceři vysvětlovat, že jí kocoura zajelo auto, jenomže nic není tak skvělé jak se zdá a ten kocour už není, co býval. ..To by se dalo překousnout, ale co když vám pak zemře někdo blízký a vás napadne ta strašná věc...

Podle knihy byl natočen i film (1989), který se sice nedá s knihou srovnávat, na druhou stranu,není to tak hrozný jako některé jiné filmové adaptace jeho knih. Zajímavý je (teda já se musela spíš smát, když jsem ho tam viděla), že se v něm na maličkou chvíli objeví i sám King. V originále se film jmenuje jak jinak než Pet sematary, ale pokud byste ho náhodou hledali v češtině, pak název zní Hřbitov domácích zvířátek.


V knihách King často používá citace z textů různých (většinou rockových) písní a tady použil jednu od Ramones. To ale není jediné spojení Ramonesů se Řbitovem zviřátek, protože právě oni složili speciálně k filmu píseň Pet sematary, která vyšla později na albu Brain Drain. Je docela poutavá, poslechněte si ji:):
Ve filmu pak zaznívá ještě jedna jejich píseň a to "Sheena is a punkrocker".
Jelikož se film v tehdejší době docela dobře ujal, bylo natočeno roku 1992 pokračování, ovšem všichni víme jak to pak většinou dopadá a ani tohle nebyla výjimka a film byl docela propadák. Co se ale Ramonesů týče tak i zde mezi koncovýma titulkama můžete zaslechnout jednu jejich skladbu a to "Poison heart".


Co se mi na knize líbilo? Nejen, že mi pan King dopřál pár dní děsu xD, ale člověk se nad tím i zamyslí. Donutí vás to přemýšlet o smrti a o tom, že do některých věcí by člověk prostě zasahovat neměl. O tom, kolik lidí se smrti bojí, ale proč? Stejně tam jednou musíme všichni. A o tom, že smrt by neměla být nějakým tabu, ale mělo by se o ní mluvit otevřeně a přirozeně a to i s dětmi.

Co dodat? Milovníkům Kinga asi nic, protože ji mají jistě už dávno přečtenou a film zkouknutý. Čili pro ty ostatní, zaujalo-li vás to, určitě si nejdřív přečtěte knihu, ať máte ten zážitek co nejhlubší :D.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jakým filmům dáváte přednost?

Akční 12.7% (8)
Sci-fi 9.5% (6)
Drama 15.9% (10)
Komedie 17.5% (11)
Historické 14.3% (9)
Animáky 6.3% (4)
Válečné 6.3% (4)
Fantasy 17.5% (11)

Komentáře

1 Lili Lili | Web | 7. července 2009 v 0:19 | Reagovat

Mě nejvíc děsily ty věci ''pod povrchem''. Hlavně pak ta míra děsu, kterou je člověk schopný unést

2 Bels Bels | Web | 21. července 2009 v 9:14 | Reagovat

Nojoo=) Četla jsem i viděla=) Super;)

3 Nephilin Nephilin | 19. března 2010 v 14:45 | Reagovat

Kniha je skvělá,jako všechna Kingova díla, která jsem četla a že jsem je přelouskala skoro všechny. Ale děsivá mi rozhodně nepřijde.

4 Miky Miky | Web | 26. března 2010 v 21:52 | Reagovat

U téhle knihy jsem měl spíš pocit svíravého hnusu ,než strachu. Je to jediná kniha jejíž četbu jsem musel asi na týden přerušit ,trochu to vydejchat a pak teprve mohl číst dál.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama