Máj

15. dubna 2009 v 17:10 | Elysia |  Filmy a seriály
Info o filmu:

Scénář: Ivana Nováková, F. A. Brabec
Režie/kamera: F. A. Brabec
Hudba: Support Lesbiens
Herci: Jan tříska (kat), Juraj Kukura (Schiffner), Matěj Stropnický (Vilém), Sandra Lehnertová (Jarmila),...


Kdo by neznal vrcholné dílo českého romantismu, Máchův Máj? Snad každý si ještě ze svých školních let pamatuje aspoň prvních pár veršů a děj snad netřeba přetřásat, neb jistě každý ví, o čem tato rozsáhlá báseň pojednává. Co už ale moc lidí neví, je, zda si Mácha vše jen vymyslel nebo zda čerpal ze skutečných událostí a životních osudů konkrétních lidí. Samozřejmě, že tuto
otázku si kladli již mnohem dříve historikové i literární odborníci, kteří zjistili, že v kraji, který Mácha v Máji popisuje opravdu žil loupežník, který se jmenoval Václav Kumr, který byl odsouzen k tomu, aby žil na okraji společnosti už tím, že se narodil jako nemanželské dítě. Příběh nenaplněné lásky, končící otcovraždou se zde také odehrál. Otcovrahem byl podle historických zdrojů Hynek Schiffner, který svého otce zabil, protože mu (z neznámých důvodů) bránil, aby si vzal dceru místního kováře. Máchu tyto příběhy (jako správného romantika:)) inspirovaly a tak trochu je skloubil dohromady a vytvořil tak strhující příběh o lásce, vášni a pomstě.

Avšak v dnešní době, kdy většině lidí poezie už nic neříká, se tým filmařů rozhodl opět tento krásný příběh oživit a přiblížit lidem, kteří raději než do knihovny zajdou do kina. O tom, jak to dopadlo, si už musíte obrázek udělat sami. Kritika tvůrce filmu příliš nepochválila a i některé ohlasy diváků nejsou zcela lichotivé, ale většině, co jsem slyšela i četla, se moc líbil.
A jaký je můj názor? Film jsem viděla poprvé teprve teď v sobotu, i když premiéru měl už v srpnu, ale musím říct, že mě na první pohled i poslech tak uchvátil, že jsem si ho musela hned v pondělí pustit znova:). Nádherné záběry přírody, krásně vykreslený příběh s podmanivou hudbou v pozadí, co víc si přát? A musím se přiznat, že v závěru mi i ta slza ukápla:)
.
Jasně, vždycky se najdou nějaké chyby, ale ty se dají najít snad všude, ale pokud jich tam není moc, dají se lehce přehlédnout.


A kdyby se vám to líbilo tak jako mě, TADY najdete odkaz ke stažení soundtracku. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jakým filmům dáváte přednost?

Akční 12.7% (8)
Sci-fi 9.5% (6)
Drama 15.9% (10)
Komedie 17.5% (11)
Historické 14.3% (9)
Animáky 6.3% (4)
Válečné 6.3% (4)
Fantasy 17.5% (11)

Komentáře

1 Enochian Enochian | Web | 15. dubna 2009 v 19:03 | Reagovat

Je to fakt moc pěkně natočenej film!!

2 Lili Lili | Web | 15. dubna 2009 v 21:20 | Reagovat

Já na něm byla v kině a hned dpoté jsem nedočkavě sháněla soundtrack. Vím, že kritikům se nelíbilo, že se Brabec zaměřil hlavně na onen milostný trojúhelník a zcela vynechal Máchovy úvahy o smrti, smyslu života, o tom co je po smrti. Ale mě se film líbil a taky mi ukápla slza =)

3 Andula Andula | Web | 16. dubna 2009 v 6:52 | Reagovat

já u toho ani nebrečela,ale moc se mi to líbilo :) určitě jeden z našich nejlepších filmů poslední doby :)

4 Elysia Elysia | Web | 16. dubna 2009 v 13:23 | Reagovat

lili: tak to se ti kritici asi nedivali dost pozorne, pac podle me to tam nastineny bylo:) a kdyby se tam snazili zakomponovat naky sahodlouhy rozpravy polemizujici nad smyslem zivota a byti po smrti, tak by to asi trochu ztratilo to kouzlo...tot muj nazor:)

5 Enochian Enochian | Web | 16. dubna 2009 v 13:40 | Reagovat

Kritici jsou už moc zhýčkalí... Ten film má něco do sebe má kouzlo, má duši!! A ta hudba? Ikdyž jsem jinačího ražení tak ta mě doslova uchvátila! A mají nádherný záběry a o samém příběhu nemluvě... Vše je tam pěkně zakonponovaný jen se stačí pozorně dívat! Toď zase můj názor a souhlasím jen s Elysiou! :-D

6 Lúmenn Lúmenn | Web | 16. dubna 2009 v 17:20 | Reagovat

Hoj hoj, promiň že se nevyjádřím k tématu článku, jen jsi chtěla informovat ohledně metlošů a enigmy tak poslušně hlásím, že na blogu už je zveřejněna odpověď přímo šéfredaktorky;) Měj se Lum

7 Lykao Lykao | Web | 17. dubna 2009 v 0:17 | Reagovat

Tříska byl jakožto kat skvělý ale zbytkem filmu si nejsem úplně jistá, nevím, Kytice se podle mně povedla podstatně lépe. Líbí se mi kamera, ta je skvělá ale... Víc by se mi líbila divočejší příroda, lesy... Ne jenom  pole, uschlý strom, pole, kopec s kříži, pole, kopec s popravištěm a kolem, prostěradla, pole, hospoda(?), kopec s kostelem, pole, skála a jezero a konečně kousíček toho lesa... A taky snad jarní příroda... Ono to na tom poli není poznat... A taky je tam na můj vkus až moc erotiky, nijak výrazně mi to nevadí, spíš mi to přijde trošinku zbytečné, Jarmila s Vilémovým otcem v rozkroku... No, řekněme, že nemám ráda dědky jenž touží po mladičkých dívčinách a mladičké dívčiny-děvky, jako byla Jarmila ve filmu. Trošku nechápu, když toho Viléma tak věrně milovala, proč se po noci s ním miluje s jeho otcem? Nymfomanka jedna, nemůže bez toho vydržet jediný den, tak ať si to udělá rukou a nikomu to vadit nebude :D
Vilém jako matěj stropnický byl na můj vkus moc opálený a hezounkoidní nicméně měl moc krásné vlasy :D Já si Viléma představovala... No, trošku jako Šňupálka :D Šedé oči, bledá pleť, tmavší vlasy, prostě můj ideál krásy (hleďme, jaká jsem to básnířka :D) A neměl klobouk, ni péra, ni kvítí, možná to oko, ale ne takové kteřéž by pod ním mělo svítit a plášť? Také ne! :D Jarmilin vzhled je mi docela ukradený a otec mě nezajímá už vůbec :D
K hudbě mám opravdu velké výhrady... Obyčejné skladby ze soundtracku se mi líbí ale ty písně opravdu ne, naprosto neystihují atmosféru, též se mi nelíbí, že z "Vilémova loučení s matkou zemí" udělali zpěv v kostele... Nevím, každému to říká něco jiného, každopádně před filmem upřednostňuji samotnou báseň, ta je totiž geni(t)ální :)

8 Lykao Lykao | Web | 17. dubna 2009 v 0:22 | Reagovat

TeĎ jsem si ještě vzpoměla na Druhého loupežníka který přebírá vůdcovství bandy od Viléma, tuším, že se ten herec jmenuje Hádek ale nevím to jistě... Ten se mi líbil podstatně víc než Vilém, byl zajímavější :)

9 Elysia Elysia | Web | 18. dubna 2009 v 11:09 | Reagovat

Lykao: no tak samozřejmě, že každý má svůj názor a já tě nebudu přesvědčovat, že je to prostě super film, když tobě se nelíbí, jen teda co se týče toho proč se někteří rozčilují, že z jarmily tam udělali hotovou děvku..ja si nemyslím, že to tam bylo tak jednoznačně dáno spíš naopak bych řekla, že tak jako v každé básni musí číst člověk trochu mezi řádky, tak i v tom filmu bylo ponecháno trochu prostoru pro divákovu fantazii...samozřejmě pokud se na to někdo podívá a vezme to tak jak to viděl, řekně že je to štětka, ale když nad tím  trochu přemýšlíš, ona byla němá, Vilémovi nic neslibovala, to on sám za ni přísahal a holt prostě si asi neuměla vybrat a nevěděla co chce, já to vidím tak, že se do Viléma sice zamilovala nicméně s ním by neměla budoucnost a zase nechtěla opustit toho "dědka" protože mu nechtěla způsobit bolest..a taky s ním byla dřív, byl zajištěnej atd..ale to prostě zaleží na každým jak si to přebere....no a ten druhej loupežník mi přišel jako takovej holobrádek, prostě mi tam moc nesedl, jo je pravda, že tam všichni byli takoví mladí, ale prostě bych tam stejně dala někoho jinýho...no ale jak říkám, je to věc názoru:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama