The Sisters of Mercy - Historie

6. ledna 2009 v 19:51 | Elysia |  Hudba

HISTORIE KAPELY THE SISTERS OF MERCY

Asi nejznámější představitel britské vlny gothic-rocku. Kořeny skupiny sahají do přelomu 70.-80.let, kdy se za mikrofon postavil někdejší bubeník Andrew Eldritch a svůj post za bicími obsadil automatem, kterého nazval Dr.Avalanche. Celá historie skupiny plyne okolo těchto dvou.


Období do vydání první dlouhohrající desky je lemováno singly, vydávanými na vlastním labelu Merciful Release. Za zmínku stojí určitě první verze Temple of Love (1983), nebo EP The Reptile House (1983). V té době skupinu tvoří vedle Eldritche ještě dva pánové, jejichž jména se v budoucnu spojí v jediné synonymum - The Mission. Je to Wayne Hussey (někdejší člen Dead or Alive, kteří se později proslaví diskotékovým hitem You Spin Me Round) a Craig Adams.


V době, kdy vychází First and Last and Always (1985) jako první LP, už to uvnitř skupiny povážlivě skřípe. Hussey a Adams odcházejí a zakládají trucpodnik The Sisterhood (což nebylo nic jiného než název fanclubu Sisters). Zhrzený Eldritch svým ex-spoluhráčům nepřeje, a tak během několika dní (některé prameny uvádějí jediný den) nahrává desku Gift, kterou vydává pod hlavičkou The Sisterhood. Podle britských zákonů má vlastník hudební nahrávky výhradní právo na užívání názvu skupiny, a tak se odpadlíci musí přejmenovat - volí název The Mission, což měl být název druhého alba Sisters v původní sestavě. Ale ani potom to The Mission nemají lehké - ve Státech už Mission existují, proto jejich tvorbu někdy najdeme pod hlavičkou The Mission UK.


Zpátky k Sisters: Eldritch nachází nového parťáka, tedy spíš parťačku v Patricii Morrison (ex The Gun Club). Ta věší na krk basu a v roce 1987 spatří světlo světa album Floodland. Album produkuje Jim Steinman, kterého proslavilo koncem sedmdesátých let produkování Meat Loafova Bat out of Hell. Ani Patricia se dlouho neohřeje a Sisters znovu mlčí.


Eldritch zahájí období změn vizáže (nechá se ostříhat) a přestěhuje se do Hamburku. Obklopuje se novými spoluhráči a v roce 1990 vydává album Vision Thing. Už to není klasický gothic rock, ale pořád je to dobré. V roce 1991 vychází sebrané singly z raného období pod názvem Some Girls Wander by Mistake, následující rok vychází singl Temple of Love 1992, kde svým hlasem přispěla (dnes už nežijící - zemřela na AIDS) Ofra Haza. V roce 1993 uzrává čas na album Greatest Hits Volume One - A Slight Case of Overbombing. Zde se objevuje poslední oficiálně vydaná skladba, nazvaná Under the Gun, kde zpívá vedlejší vokál Teri Nunn (kdysi skupina Berlin - vzpomenete si na sladký oplodňovák z Top Gunu nazvaný Take My Breath Away? Toť ona).


Tady by v podstatě mohla biografie končit. Eldritch absolvuje tahanice s vydávajícím labelem, nahrává a nevydává album SSV (kdo neslyšel, neuvěří), kterým se vyvazuje ze smlouvy, a mezitím koncertuje. Po odmlce, která nastala od konce roku 1993, se kapela opět na pódiu ukázala v roce 1996 a s malými přestávkami koncertuje dodnes. Tři zastávky v Česku (v roce 1998, 2001 a naposledy 2005 na festivalu Love Planet) dávají vzpomenout na sílu songů z plodného období a zároveň nabízejí i několik nových skladeb - byť oficiálně nevydaných, a tudíž známých jen okruhu věrných příznivců. Eldritchova kštice postupně přešla do blond, někdy mizí úplně (v roce 2005 v Táboře se objevil dohola s bradkou). O tom, že skupina ještě přežívá a cosi tvoří, se fanouškové dozvídají z nesčetných koncertních bootlegů (kdysi se Sisters pyšnili titulem kapely s nejvíc pirátskými nahrávkami). Na oficiálních stránkách visí už několik let info o nové nahrávce jménem Summer, která na koncertě poprvé zazněla v roce 1997, ale k jejímu vydání zatím nedošlo. Zatím poslední novou skladbou je Still, kterou "Sisters" představili během turné konaného v roce 2006 k 25. výročí kapely - mimochodem, potvrzením megalomansko/ironických nálad Eldritchových byl fakt, že turné začalo v Las Vegas a skončilo v Moskvě. Ale naděje umírá poslední - v listopadu 2005 vydávají jejich někdejší gothic-rockoví souputníci Fields of the Nephilim výbornou desku po 15 letech mlčení od poslední řadovky. Jestli to dobře počítám, má Eldritch nejvyšší čas, aby to udělal stejně. I když žádný kouř a temné tóny ani v případě zázraku, jakým by bylo vydání nového alba, nečekejte. Ostatně, jak Eldritch občas prohlašuje na koncertech: "We are THE Sisters Of Mercy. And we are rock'n'roll band…"
Článek je opět z wikipedie, napsala bych vlastní, ale nač se namáhat když už to takhle někdo pěkně zpracoval:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama