Cyberpunková literatura

13. ledna 2009 v 16:50 | Elysia |  Cyberpunk/Steampunk
Autoři kyberpunkové literatury:
 • Rudy Rucker

  Vystudoval matematiku, učitel, od r. 1982 se věnuje výhradně psaní. Někdy bývá řazen k autorům kyberpunku. Jeho první román White Light (Bílé světlo, 1980) je podivuhodnou spekulací o posmrtném životě s použitím úvah o jiných dimenzích a vyšší matematice. Autor sám prohlašuje, že jde o první z jeho tří "transrealistic­kých" románů. Dalšími dvěma jsou The Sex Sphere (Sféra sexu, 1983) a The Secret of Life (Tajemství života, 1985). Jeden z hrdinů románu Master of Space and Time (Pán prostoru a času, 1985) objeví způsob, jak měnit realitu a putovat do jiných světů. Román Software (1982) pojednává o robotech, kteří se chtějí stát nezávislí na svých lidských tvůrcích. V pokračování Wetware (1988) se roboti pokoušejí vyrobit lidské napodobeniny a vetřít se tak nepozorovaně mezi lidi. Obě díla byla odměněna Pamětní cenou P. K. Dicka. Své povídky R. shrnul do sbírky The 57th Franz Kafka (57. Franz Kafka, 1983). Teorii dutozemě oprášil v románu The Hollow Earth (Dutá země, 1990) odehrávajícím se v alternativním světě. V R. prózách se mísí metafyzika s matematicko-fyzikálními teoriemi a autorovou zálibou v extravagantním ději. R. je také autorem několika úspěšných teoretických knih o matematice, např. The Fourth Dimension (Čtvrtá dimenze, 1984), a počítačového softwaru s prvky virtuální reality.

 • Bruce Sterling

  Jeho první SF román Involution Ocean (Oceán involuce, 1977; č. jako Oceán prachu, 1993) se odehrává na planetě Nullaqua pokryté oceánem prachu bez jediné kapky vody. Za tuto knihu byl S. r. 1978 navržen (neúspěšně) na cenu J. W. Cambella, ale román sám je dnes čtenáři téměř zapomenut. V románu The Artificial Kid (Umělý hoch, 1980) se poprvé objevil pro S. typický kyberpunkový styl. Nejvýrazněji se projevil v povídce Swarm (Roj, 1982; č. in: Ikarie 1992/6) a v románu Schismatrix (1985), které jsou součástí cyklu příběhů vykreslujících budoucí svět, v němž je planeta Země zdevastovaná a lidstvo žije roztroušeně ve Sluneční soustavě na asteroidech a orbitálních stanicích. O vládu nad tímto světem bojují dva mocenské bloky - Mechanikové, kteří vidí budoucnost v technologii a kyborgizaci, a Tvořitelé, ovládající bioinženýrství. Společně s prózami W. Gibsona je román Schismatrix nejlepší ukázkou stylu kyberpunk. Zatím posledním samostatným S. románem je Islands in the Net (Ostrovy v síti, 1988), v němž autor předkládá politický a ekonomický obraz světa 21. století. V tomto románu a ve svých nejnovějších povídkách již S. začíná opouštět kyberpunk, avšak používá ještě některé z jeho rekvizit. Výbor S. povídek vyšel v knize Crystal Express (Křišťálový expres, 1989). Č. vyšly S. povídky Mozart ve slunečních brýlích (in: Hvězdy jako bozi, 1993) a My se na věc díváme jinak (in: To nejlepší ze science fiction. První reprezentativní ročenka, 1993). S. je také editorem kultovní antologie kyberpunku Mirrorshades (Zrcadlové brýle, 1986). Spolu s W. Gibsonem napsal román The Difference Engine (Diferenční stroj, 1990). S. nejnovějším dílem je nebeletristická kniha o počítačové kriminalitě The Hacker Crackdown (Tažení proti hackerům, 1992).

 • John Shirley

  John Shirley je autorem mnoha knih a značného množství krátkých příběhů. Mezi knihy, které napsal patří Crawlers, Demons nebo Waiting in the Dark, či jeho nejznámější kyberpunkové dílo City come A-Walkin. V jeho dílech je patrný vliv Gibsona, Ruckera a Sterlinga. Píše také scénáře pro science fiction a horror filmy. (např. scénář Vrána)

 • William Gibson

  William Gibson začal vydávat povídky v roce 1977, ale slávu mu přinesl až roku 1984 první román Neuromancer [č. Neuromancer/Laser 1992], revoluční dílo moderní sci-fi. Kniha získala Huga, Nebulu i cenu Philipa K. Dicka, stala se biblí kyberpunku a snadno vplula do hlavního kulturního proudu, v němž se její témata - kyberprostor, virtuální realita, internet, počítačová kriminalita, umělá inteligence - pomalu stávala nepominutelnou skutečností. Směs detektivky z tvrdé školy a přetechnizované sci-fi v trilogii Neuromancer, Count Zero [č. Hrabě nula/Návrat 1997] a Mona Lisa Overdrive [č. Zběsilá jízda/Návrat 1998] prorazila nové cesty do neprozkoumané divočiny počítačové techniky a mikročipových telekomunikací. Zpopularizovala myšlenku "napíchnutí" lidského mozku přímo do počítačového systému. Interface mezi člověkem a strojem, byť založený na klasických postupech sci-fi. vyznačuje konceptuální posun ven orientovaného žánru do jeho nitra. Komplexní a mnohdy nevyzpytatelná realita, již Gibsonovy knihy nastolují, překonává tradiční geografické i kulturní hranice a staví nové v závislosti na využívání a zneužívání počítačových dat. Gibsonovu světu vládne hackerská subkultura a postavy za hranou zákona se stávají hrdinnými psanci. Jazyku vládne rychlý roztěkaný styl, moderní verze novovlnného básnění obohacená o technický žargon a narativní střihy blízké spíš videu a počítačovým hrám, než filmu. Dopad počítačové techniky na zbytek Gibsonovy tvorby byl stejně nevyhnutelný jako její vliv na moderní společnost. Román The Difference Engine [č. Mašina zázraků/Návrat 1999], napsaný s Brucem Sterlingem, je slavným steampunkovým dílem, v němž první počítače Charlese Dabbage dojdou využití ve viktoriánské Anglii. Romány Virtual Light [č. Virtuální světlo/Návrat 1998], Idoru [č. Idoru/Návrat 1998] a All Tomorrow's Parties [č. Všechny párty zejtřka/Návrat 2003] se dělí o stejné postavy, ale rozvíjejí různá témata spojená s počítači jako nanotechnologii, umělé osobnosti a "uzly" nebo zkraty v datovém toku, jež fungují jako znamení přelomových okamžiků dějin. Gibsonovy kratší práce vyšly v souboru Burning C/irome [č. Vypálit chrom/Návrat 1998], včetně povídky Johnny Mnemonic (č. Johnny Mnemonic-Ikarie 11/91 a Vypálit chrom/Návrat 1998), zfilmované Robertem Longem.
 • Neal Stephenson

  Američan Neal (Town) Stephenson je autorem bestsellerů Snow Crash (Sníh) a Diamond Age (Diamantový věk). Narodil se na svátek Halloween roku 1959 ve Fort Meade, ve státě Maryland, potom vyrůstal ve státech Illiois a Iowa, než začal navštěvovat universitu v Bostonu. Od roku 1984 žije většinou v Pacific Northwestu a živí se psaním románů a příležitostných článků do novin a časopisů. Další knihy: Kryptonomicon, Velké U...

  Další autoři:


 • Dan Simmons
 • Sergej Lukjaněnko - Bludiště odrazů
 • Jiří Kulhánek - Cesta krve, Divocí a zlí, Noční klub, Stroncium
 • Jiří Brossmann - Zákony Silnějšího
 • Jiří Walker Procházka - navazující povídky Rox'n'roll, Pražský průnik, Kybernátor, Jackův konvoj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cosey mo cosey mo | Web | 2. srpna 2009 v 21:09 | Reagovat

já četla jen gibsonova neuromancera... nelituji :-D

2 Elysia Elysia | Web | 3. srpna 2009 v 11:10 | Reagovat

[1]: ja taky:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama