Dead Kennedys

10. listopadu 2008 v 13:48 | Elysia |  Hudba


Oficiální stránky:

Členové:
Jello Biafra: zpěv (dnes Brandon Cruz)
East Bay Ray Valium: kytara
Klaus Fluoride: basa
D. H. Peligro: bicí


Diskografie:
Fresh Fruit For Rotting Vegetables (1980)
In God We Trust (EP 1981)
Plastic Surgery Disasters (1982)
Frankenchrist (1985)
Bed Time For Democracy (1986)
Give Me Convenience Or Give Me Death (1987)
Mutiny On the Bay (2001)
Live At The Deaf Club (2004)

Historie:
Dead Kennedys jsou jedna z prvních amerických punkových kapel, která se zásadním způsobem podílela na rozvoji tamní hardcoreové scény. Vznikla v roce 1978 v San Franciscu, kdy zpěvák (a v podstatě duše celé kapely) Jello Biafra (skutečným jménem Eric Boucher) reagoval na inzerát podaný kytarisou East Bay Rayem. Ti pak přibrali basáka Klause Flourida, bubeníka Bruce Slesingera a druhého kytaristu známého jako 6025, který zanedlouho kapelu opustil a stejně tak i Slesinger, který byl vystřídán D. H. Peligrem.
Ačkoli byli ovlivnění britskou scénou, přece vznikaly rozdíly, které jsou dodnes mezi US a britským punkem znát. Odlišnost byla znát nejen ve stylu hry, ale především v textech, kterými oslovili řadu posluchačů. Tématika se vztahovala hlavně na politiku, ale třeba i na násilí a extrémní konzervatismus. Jejich hlavním cílem bylo šokovat a pobuřovat veřejnost, čehož mimo jiné dosáhli už samotnou volbou názvu kapely, které bylo vybráno právě s tímto úmyslem. Na jejich koncertech byla vždy přítomna policie, která agresivně zasahovala nejen proti fanouškům, ale i proti nim samotným. To všechno nakonec vyústilo v to, že s nimi žádná nahrávací společnost nechtěla mít nic společného, proto pro ně jediným východiskem bylo založit si společnost vlastní (Alternative Tentacles - 1979). Mezitím již vydali řadu singlů u nezávislých společností, avšak prví album "Fresh Fruit For Rotting Vegetables" bylo vydáno až v září 1980. Přestože bylo poznamenáno špatnou kvalitou záznamu, patří mezi nejlepší punková alba nejen své doby. Během svého turné v Británii zanechali velký dojem, neboť tamní punková scéna začínala poněkud zaostávat a upadat. Po delší přestávce vydali v listopadu roku 1982 druhé album "Plastic Surgery Disasters". Po několika turné, např. i v Austrálii nebo na Novém Zélandu, v roce 1985 vyšlo album v pořadí již třetí -"Frankenchrist". To však znemenalo začátek konce, protože k albu byl přidán plakát s názvem "Penis Landscape", na kterém byly tři řady pánských přirození. Na základě toho byl proti nim zahájen soudní proces, byli obviněni z mravního ohrožení mládeže. V podstatě však šlo jen o záminku, aby se mohli "nepohodlných" DK zbavit. Jello Biafra tak byl vzat do vazby, ze které se dostal na kauci, kterou dali dohromady ostatní členové vydáním desky s koncertními záznamy. Proces pak trval ještě 2 roky a ačkoli nakonec DK zvítězili, byli z toho natolik znechucení a otrávení, že se rozpadli. Před tím však ještě stihli vydat desku "Bedtime For Democracy", která už ovšem postrádala ono kouzlo, které provázelo desky dřívější.
Ačkoli se po rozpadu každý vydal svou vlastní cestou, v roce 1987 byla vydána ještě jedna kompilace s názvem "Give Me Convenience Or Give Me Death" obsahující některé z prvních nahrávek, které nebyly dříve zveřejněny. Po několika letech samostatných projektů se jejich cesty opět setkaly a DK znovu žije, bohužel však už bez Biafry, kterého nahradil Brandon Cruz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 émis >Annushka émis >Annushka | Web | 10. listopadu 2008 v 13:50 | Reagovat

Uf..Uf.. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama